204 роки з Дня народження Шевченка Тараса Григоровича.

09 березня 2018 р. виповнюється 204 роки з Дня народження Шевченка Тараса Григоровича, видатного українського поета, художника, громадського діяча, перекладача.
Тарас Григорович народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 р. у с. Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії в сім’ї кріпаків. Окрім Тараса у родині було семеро дітей. В 11-ть років Тарас залишився сиротою. Деякий час він жив у дядька, який став опікуном сиріт. Потім слідує низка місць, де життя Шевченка було дуже важке та постійно напівголодне. По досягненню 14 років він був відданий козачком до панського двору. Помітивши здібності козачка до малювання, пан віддає Тараса вчитися у досвідченого майстра. У 1836 році, перебуваючи у складі артілі, яка розписує театр у Петербурзі, він знайомиться з учнем Академії мистецтв Іваном Сошенком, з Гребінкою, Григоровичем, Венеціановим, Жуковським, Брюлловим. Усі вони взяли активну участь у подальшій долі Тараса. Так у 1837 році Брюллов створює портрет Жуковського, який був розіграний у лотереї за 2500 карбованців. За ці гроші Шевченка було викуплено з кріпацтва. Трохи пізніше він був офіційно зарахований «стороннім учнем» до Академії мистецтв. У цьому ж 1837 році їм була написана балада «Причинна», у 1838 — поема «Катерина», а у 1840 році вийшла у світ збірка творів «Кобзар». Він ілюструє чимало художніх творів. Визначним твором цього періоду є картина «Катерина». Загалом збереглося 835 малюнків і картин, що дійшли до нашого часу у оригіналах. Крім того, існують відомості про 278 втрачених творах Шевченко.
У березні 1845 р. Т. Шевченко закінчив навчання в Академії мистецтв. Він приїздить в Україну, щоб постійно тут жити і працювати. Одержує від Київської Археологічної комісії доручення зарисувати історичні пам’ятки. Пише поезії та поеми . Наприкінці грудня 1845 р. тяжко хворим поетом було написано «Заповіт».
5 квітня 1847 року Шевченко було заарештовано. Його привезли до Петербурга й ув’язнили у казематі. А згодом його було заслано рядовим до Окремого Оренбурзького корпусу, із забороною писати і малювати. Лише у 1857 році поета звільнили із заслання. Після цього найбільшу увагу Шевченко приділяє гравіруванню. У жанрі гравюри він став справжнім новатором. У 1856 р. почали з’являтися у пресі переклади деяких його творів. У травні 1859 р. Шевченко одержав дозвіл виїхати в Україну , де за поетом встановили суворий таємний нагляд. У цей період він написав чимало поезій та малюнків. На початку 1860 р. вийшов друком «Кобзар». 02 вересня 1860 р. йому було присвоєно звання академіка гравірування.
Поет завжди дбав про поширення освіти серед народу У 1861 р. Шевченко видав підручник для недільних шкіл, назвавши його «Буквар южнорусский».
Слід зазначити, що незважаючи на фізичне знесилення внаслідок переслідування та заслання, моральні та поетичні сили Шевченка завжди були невичерпні.
Вже у цей час підкреслено першорядну роль Шевченка в українській літературі та світове значення його творчості. Творчості, яка залишається актуальною і донині. Творчості, яка є надбанням української нації!